Alternativní přístup k léčení chřipky a nachlazení

22.11.2012 08:57

Protože sezóna, kdy nás trápí chřipky a nachlazení, je v plném proudu, přinášíme vám několik tipů, jak se co nejlépe s onemocněním vypořádat. A to takovým způsobem, aby nám naše tělo bylo co nejvíce vděčné a prošlo co nejmenší možnou zátěží.

Přestože se ve své praxi setkávám především s řešením chronických onemocnění, v této době jsem tradičně dotazován i na co nejlepší cestu k řešení "banálních" chřipek. Rád se o své zkušenosti podělím. Veškeré vaše kroky jsou však na vaši vlastní zodpovědnost a je nutné konzultovat je s vaším lékařem.

Ať už se bude jednat o virózu, nachlazení nebo skutečně chřipku, kde máte teplotu 40°C, vhodný přístup k léčbě je stejný a nebudeme tedy jednotlivé nemoci rozlišovat.


Zapomeňte na paraleny

Když jsem se začal věnovat homeopatii, v plné šíři mi došlo, jak klíčovou chybou je u klasické medicíny potlačení nemocí. Důvodem, proč onemocněníme, je vychýlení naší životní vitality. Naše tělo má geniální autoregulační mechanismy, které se na fyzické úrovni projevují jako symptomy. Je to nástroj k navrácení vitality do rovnováhy.

Jestliže vás trápí v průběhu onemocnění horečka, jedná se o projev vašeho autoregulačního mechanismu, nebo-li imunity, kdy vaše tělo s daným bacilem bojuje. Máte-li teplotu, značí to, že vaše tělo danou situaci řeší, je to jeden z nejlepších nástrojů v našem těle. Co horšího tedy může být, než si vzít "lék", který zatne tomuto regulačním mechanismu tipec?

Léky s účinnou látkou paracetamol, nebo-li nejběžnější "léky na chřipku", nebojují proti virům. Jejich jedinou funkcí je srazit vám teplotu, bojovat proti symptomům. Přinesou tak sice zdánlivou krátkodobou úlevu, ale na druhou stranu dojde k oslabení vaší imunity. Z dlouhodobého hlediska tak tyto léky zdraví podlamují a je to skutečný důvod toho, proč má mnoho lidí i po odeznění chřipky pocity únavy a trvá dlouho, než chřipka zcela odezní.

Pamatujte si, že teplota je náš přítel a narozdíl od "léků na chřipku" cílí tam, kde je skutečně zapotřebí. Jakékoliv paracetamolové léky pouze potlačují příznaky onemocnění a naší imunitě pouze ubližují.


Onemocnění nepřecházejte

O tomto bodě snad ani netřeba šířeji povídat, protože o rizicich přecházení chřipek se mluví všude. Tak proč je takový problém zůstat doma několik dní v posteli? Jestliže odpovídáte, že to je kvůli práci, penězům, apod., nedivte se, že vaše zdraví skomírá. Zdraví je zde to nejcennější, co máme a není-li na vrcholu vašich priorit, váš zdravotní stav se jen tak nezlepší.

Je to přitom tak snadné. Dopřejte svému tělu odpočinek a spánek, tím mu dáte dostatek prostoru na to, aby se s nemocí co nejlépe vypořádalo a nezůstaly následky.


Jaké tedy léky?

Jestliže chcete svému tělu pomoci, správnou volbou jsou látky, které imunitu narozdíl od paracetamolů podpoří. Nejdůležitější je samozřejmě prevence, která zahrnuje pravidelný příjem syrového ovoce a zeleniny. Když na vás nemoc padne či se cítíte oslabení, zvyšte dávku vitamínu C a též se zaměřte na příjem vitamínu D.

Na chřipku je velice vhodná echinacea a to jak ve formě kapek či šumivých tablet na rozpuštění do vody. Látku vždy nechte nějakou dobu v ústech, aby se mohla vstřeba skrze sliznici. Při včasném nasazení (tzn. ihned při prvních projevech nemoci) může někdy echynacea nemoc zcela zastavit, je však velkou posilou pro naši obranuschopnost. Není vhodná pro děti do 3 let.

Pro každého je vhodné homeopatikum Oscillococcinum od firmy Boiron. Je velice šetrné a doporučuji alternativní dávkování oproti doporučení, kdy stačí brát místo celé dávky vždy pouze 3 kuličky - stačí odsypat do víčka (na lék nesaháme). Základní princip homeopatik je, že pracují v minimálně malé dávce a brát celou tubu tak může být komerčním zájmem výrobce. Jedno balení vám může vystačit na celou sezónu pro celou rodinu.