Kompletní rozhovor pro magazín Topzine

05.01.2011 18:12

Nezkrácená verze rozhovoru pro magazín Topzine.

Jak vnímáš astrologii z hlediska své praxe? Co všechno ti dala, případně vzala?

O astrologii někdy s nadsázkou říkám, že je to jediná žena mého života. Je to totiž disciplína nesmírně hluboká a košatá, která přináší stále nové poznatky a ani za celoživotní studium nevydá všechna svá tajemství.  Je to úžasný nástroj, který je opřený o tisíce let zkoumání a který se neustále vyvíjí. Nejen mně rozšiřuje obzory, ale především mým klientům umožňuje získat nový objektivní pohled na to, kdo jsou a co se jim děje. Klienti jsou často překvapení, jak přesně horoskopy popisují je samotné i jejich bližní a že jsou tyto informace dostupné hned po nadiktování dat narození. Je třeba ovšem vědět, co vlastně astrologie může nabídnout. Astrologie nepopírá osobní svobodu člověka, proto nenabídne přesné informace typu – ve 32 letech si zlomíte ruku, budete mít pět dětí, apod. Horoskop je jako mapa, která ukazuje na naše životní možnosti a ukazuje nám, kdy kde bude rozcestí. Je ale na nás, jakým směrem se na onom rozcestí vydáme. Pokud tedy víme, co astrologie přesně může nabídnout, stává se cenným pomocníkem.

Přiznám se, že astrologie můj život změnila, dodala mu hlubší rozměr. Umožnila mi zamýšlet se nad důležitými otázkami týkající se fungování tohoto světa a nasměrovala mě i k nalezení odpovědí. Je to fascinující disciplína. Život astrologa může znít romanticky, ale ve skutečnosti je to tvrdé řemeslo. Pokud přistupujete k astrologii vážně a nevydáte se cestou bulvárního pouťového předvídače, není lehké se prosadit. O to šťastnější jsem, že se mi to podařilo. Je to můj splněný sen, pomoc ostatním mě zcela naplňuje. Na druhou stranu je pravda, že spolu s astrologií mám hodně dalších aktivit – učení na kurzech, přednášky, články na našich webech a to vše stojí hodně času. Pracuji od rána do večera a někdy tak zanedbávám můj soukromý život.

 


Můžeš čtenářům přiblížit jaký bude rok 2011? Která znamení se budou mít nejlépe a komu se moc dařit nebude, případně jak to zařídit, aby se dařilo všem?

Rok 2011 je třeba vnímat v kontextu dlouhodobé situace na nebi. V současné době totiž dochází k významnému přeskupení pomalých astrologických prvků, které mají zásadní vliv na celou společnost. Uran se v roce 2011 nadobro usídlí v Beranu, což je pozice slibující nové objevy, ale i ostřejší a bojovnější atmosféru. Neptun se pomalu přesouvá do Ryb, kde se zabydlí nastálo až v roce 2012, což může zdůraznit duchovní rozměr našich životů, ale může též pomoci rozvoji ideologických hnutí. A nejpomalejší (astrology nadále uznávané) Pluto se přesunulo nedávno do Kozoroha, kde bude transformovat společnost a přinášet tvrdé mocenské tendence. To vše se týká nejenom roku 2011, ale i dalších let a jsou to základní ukazatele celosvětového vývoje.

Situace na nebi jednoznačně ukazuje i na krizi, kterou společnost prochází a troufám si říct, že nejsme zdaleka z krize venku. V průběhu roku 2011 nás čeká napěťová vazba mezi Plutem a Uranem, kterou navíc ještě někdy přiostří Saturn. Když byla takováto vazba mezi Plutem a Uranem na nebi naposledy, byla 30. léta a ve světě panovala hospodářská krize a k moci se dostal Hitler. Tím nechci říct, že by se měla historie opakovat. Je ale zřejmé, že se krize bude prohlubovat, nečekám žádné oživení, ale spíše další přituhnutí. A z trochu jiného soudku očekávám i to, že nás naše planeta potrápí a nemohou nás překvapit živelné pohromy.

Příští rok nám tedy zatopí, ale neberte to jako strašení. Ještě pár let krize sice potrvá, ale je to příležitost, kdy společnost bude moci přebrat své hodnoty a zaměřit se na duchovní záležitosti. Můžeme to klidně i nazvat určitým probuzením se ze snu, který naše společnost sní a to je velký přínos. Dále je třeba si uvědomit, že vždy záleží, jak rozehrají konstelace na nebi ty konstelace, které si každý nosíme ve svém osobním horoskopu. Takže jaký bude rok 2011 přímo pro konkrétní čtenáře nelze takto obecně usoudit.


Spousta lidí odsuzuje horoskopy pro jednotlivá znamení s tím, že to prostě na ně "nesedí". Můžeš prosím vysvětlit čtenářům, proč to tak je?

Já chválím všechny, kteří horoskopy pro jednotlivá znamení odsuzují. Toto totiž není skutečná astrologie. Novinové horoskopy jsou založené na postavení Slunce ve znamení, což je nesmírné zjednodušení. Pokud si budete číst popis charakteristiky znamení, ve kterém máte Slunce, může se stát, že bude odpovídat přesně, ale může být i úplně mimo. Lidstvo se nedá zařadit do 12ti skupin a tvrdit, že je čeká v rámci jejich kategorie to samé. I zdravý rozum ukazuje nesmyslnost tohoto přístupu. Pro kvalitní a smysluplnou astrologickou práci je třeba pracovat nejen se Sluncem, ale i s dalšími prvky od planet přes dómy atd. Popis Slunce může mít vypovídací hodnotu, ale taktéž může být přebit těmi dalšími prvky, které astrolog při práci s horoskopem zkoumá. K přesnému výkladu je třeba znát datum, co nejpřesnější čas a místo narození. Teprve tehdy může astrologie nabídnout svá tajemství, bez toho seriózní práce není možná.


Jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným astrologem?

V každé oblasti lidské činnosti se nachází ti, kteří jsou schopní a podávají dobré výsledky a ti, kteří napáchají více škody než užitku. V esoterice to platí dvojnásob. Bohužel se ke mně často dostanou lidé, kteří jsou vystrašení od jiného esoterického poradce. Je těžké stručně definovat dobrého či špatného astrologa, je to téma na celou přednášku. Vyhněte se takovým poradcům, kteří dělají ze své poradenské činnosti frašku plné propriet jako je černá kočka, křišťálová koule, apod. Možná bych se taktéž tolik neřídil věhlasem daného poradce, nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. Dejte spíše na osobní doporučení od někoho, kdo u něj skutečně byl. Dále určitě pomůže, když se pokusíte dohledat si práci, která se za daným člověkem nachází. V době počítačů je to velice jednoduché, mnoho schopných poradců publikuje na internetu. Varuji před poradci po telefonu, mám zkušenost, že poskytují neprofesionální informace typu – za měsíc vás vyhodí z práce, dožijete se takového a takového věku, apod. To jsou věci jen stěží určitelné, takže se poradci často mýlí a navíc  klienta programují a upírají mu možnost volby. Podobně by poradce neměl říkat, co máte přesně v jaké situaci dělat. Jeho role je ve vysvětlení širších souvislostí, abyste měli co nejvíce informací. Ale jak se rozhodnete, je zcela jenom na vás. Pokud uvidíte, že vás někdo někam tlačí a manipuluje s vámi, dejte od něj ruce pryč. Poradce nesmí zasahovat do osobní vůle člověka, každý máme právo rozhodovat se a jednat svobodně.


Proč lidé chtějí slyšet jen to, co chtějí slyšet? Říkáš svým klientům pravdu nebo jen to, co potřebují slyšet?

Kdybych klientům neříkal pravdu, asi bych se dlouho astrologií neuživil. Je důležité říkat lidem i ty nepříjemné věci, ještě důležitější je ovšem správná formulace. Klienti mají tendenci odnést si z celé konzultace jenom tu nepříjemnou část, může za to selektivní způsob vnímání. Proto je třeba pečlivě vážit slova. Navíc mým úkolem je klientovi pomoct a efektivně ho na dané situace připravit. Je pravda, že jsou momenty, kdy klientovi řeknu nějakou informaci jenom proto, že vidím, že je to pro něj nesmírně důležité v daný moment slyšet. Navedu ho tak správným směrem. Nestačí být jenom dobrým astrologem, je třeba být i schopný psycholog.