Rozhovor Naše noviny

06.02.2011 14:43


V návaznosti na zveřejněnou astrologickou předpověď na rok 2011

Jelikož se na mě obrátilo překvapivě dost lidí, kterým vhled do nového roku nebyl příliš milý, zeptala jsem se astrologa Vítka Kuntoše na několik otázek, které by mohly tento názor poopravit.


Některé reakce čtenářů na prognózu byly zklamané, že si tento rok neoddechnou...

Mrzí mě, pokud někdo přistoupil k prognóze negativisticky. Nicméně není důvod. Já jsem popisoval a překládal do lidské řeči konstelace, které budou v roce 2011 na nebi. To, že naše společnost prochází krizí a to nejenom ekonomickou, je zřejmé. A je dobré vědět dopředu, že se to prozatím nezmění. Vyplatí se být opatrný při zacházení s financemi apod. Budu rád, když čtenáři budou brát prognózu jako varování, ale není třeba stresovat se.

To co je obsahem astrologické prognózy, je čistý popis konstelací, které budou v průběhu příštích měsíců na nebi. Nicméně abychom mohli rozpoznat, co konkrétně to přinese do našich vlastních životů, je třeba porovnávat tyto konstelace vzhledem k našim osobním horoskopům. Vždy totiž záleží na tom, jak konstelace na nebi rozehrají prvky, které se v našich osobních horoskopech nacházejí. Proto každému příští měsíce přinesou něco jiného. Co konkrétně, to už by rozkryla konzultace u astrologa.

I tak ale astrolog nemůže určit, co přesně každému život přinese. Astrologie neumí říct, zda a kdy se přesně rozejdete, zda vás vyhodí z práce, či si zlomíte ruku. Hvězdy určují trendy. Určí, kdy zafouká příznivý vítr do plachet v nějaké oblasti či naopak kdy bude foukat protivítr. Ale to, jak se my v daný moment zachováme, je čistě na našem svobodném rozhodnutí. Astrologie nám potvrzuje, že jsou určitá osudem daná témata, která budeme v životě zpracovávat, ale všichni se můžeme kdykoliv svobodně rozhodnout, jak se k vzniklé situaci postavíme. Astrologie nám tak dává mapu života, jejíž znalost nám umožňuje jít po životní cestě uvědoměleji. Klienti často říkají, že jim astrologie pomáhá být v životě úspěšnější.

 

Takže, za všechno  můžeme  vynadat tomu člověku co se na nás dívá každé ráno v koupelně při mytí obličeje?

Zmínil jsem, že se každý můžeme svobodně rozhodnout. To je velice důležité. Je to možná překvapivé, ale všichni máme pevně svůj život ve svých rukách. Přestože na Zemi vstupujeme s dispozicemi, které astrologie umí přesně popsat, svůj další život si určujeme sami. Důležitá je naše mysl. Protože myšlenka je energie, platí jednoduchá zákonitost, že to na co myslíme, do našich životů skutečně přitahujeme. Negativně zaměření lidé, co jsou s něčím neustále nespokojení, nadávají, závidí druhým, apod. jen stěží budou v životě šťastní. Naopak lidé myslící optimisticky a snažící se vždy vnímat kladnou stránku věci, neřeší strachy a očekávají vždy jen to nejlepší, jsou nejen z psychologických důvodů šťastní, ale skutečně jim život přináší splněná přání. V každý moment si utváříme svou budoucnost, která se odvíjí od toho, jaké myšlenky a pocity vysíláme.


Je to podle Vašeho názoru  česká nátura, že jsme tak  negativně zaměřený národ?

Nevím, jestli je to přímo národní vlastností, ale určitě je mezi Čechy oblíbené neustále si na něco stěžovat a pomlouvat, nejlépe nad půllitrem v hospodě či doma u televizních obrazovek. I u konzultací se mi potvrzuje, že přestože převážnou část vyzdvihuji dobré stránky a možnosti klientů, stačí jediná negativní informace a lidé se na ní zaměří a je to jediné, co si z konzultace odnesou. Proto si dávám při práci s lidmi velký pozor na to, aby klient vše správně pochopil a odnesl si především to pozitivní. Dobrý astrolog tedy musí být i dobrým psychologem a musí mít vyvinuté cítění a komunikační schopnosti. Co klient, to jiný přístup. A to mě jako Blížence velice baví, protože je každá konzultace jedinečná.


Co byste  doporučil , jako první krok na cestě k lepšímu ?

Nekoukejte se na zprávy! Jsou plné katastrof a nepříjemností. Proč se tím zabývat? Změníte to? Nezměníte, pouze vám zkazí náladu, otráví, naštvou či vám nakonec z toho bude smutno. A to jsou všechno myšlenky, které vám nepřinesou nic dobrého. Místo toho si zpívejte, smějte se a každý den si aspoň jednou řekněte, že se máte rádi. Učte se pozitivní myšlení, očekávejte jen to dobré. Někomu to možná bude znít neuvěřitelně, ale ve skutečnosti je klíč ke šťastnému a úspěšnému životu velice jednoduchý.


Jak se díváte na předpovědi týkající se roku 2012?

Téma roku 2012 je velice obšírné a vydalo by na celou knížku. Na mých stránkách www.astrolog-terapeut.cz/reference je záznam z mého vystoupení v rádiu, kde o fenoménu 2012 trochu obšírněji povídám. To co se kolem roku 2012 často odehrává, jaké filmy se točí apod. mají svůj kus pravdy. Jako lidstvo budeme v budoucnosti čelit velkému množství zásadních problémů, které nás mohou značně ohrozit. Namátkou budeme čelit zdevastované přírodě, vyčerpaným energetickým zdrojům, změnám klimatu, pohybu tektonických desek, přepólování země, atd. atd. atd. Čekají nás opravdu zásadní situace, se kterými nemáme zkušenosti a nedokážeme zdaleka odhadnout jejich důsledky. To vše ovšem není třeba dávat do souvislosti s rokem 2012. Všechny tyto hrozby jsou sice relativně blízko, ale není to otázka jednoho roku, ale spíše několika desetiletí či století. Nemohu vyloučit, že situace nevezme rychlejší spád, ale pravděpodobné to není a natolik rozsáhlé přírodní katastrofy neočekávám.

Jádro fenoménu roku 2012 je podle mě trochu jinde. Ani Mayové nečekají konec světa, ale změnu v lidstvu. Astrologie to potvrzuje. Neptun se nám přesune brzy do Ryb a mně osobně to potvrzuje, že naše přetechnizovaná společnost zvýší svůj zájem o duchovní rozměr života. Naše hodnoty se postupně mění a lidé si budou stále více uvědomovat, že to po čem doposud prahli, je prázdné. Vědomí lidí se bude rozšiřovat. Není důvod se obávat, beru to jako vývojový krok lidstva, který je na spadnutí a již nyní probíhá.


Abychom na závěr tyto závažná témata trochu zlehčili, zeptám se Vás nosíte trenýrky nebo slipy?

Tuto otázku jsem tedy opravdu nečekal. Samozřejmě nosím trenýrky.


Děkuji za rozhovor, Helena Pelikánová, Naše noviny
 

 

Vít Kuntoš
Astrologický poradce, lektor kurzů
www.astrolog-terapeut.czhvezdopravec@gmail.com