Rozhovor pro časopis Meduňka

28.04.2011 14:15

V následujícím rozhovoru představujeme astrologa Víta Kuntoše, který pro webové stránky Meduňky připravuje  horoskopy pro jednotlivé měsíce a také horoskopy osobností, které jsou typickými nositeli kvalit a témat charakteristických pro dané období. Všechny tyto informace najdete v rubrice ASTROLOGIE.

 

Ve svém medailónku píšete, že se esoterickým oborům věnujete od útlého dětství – kdo vás k zájmu o tuto oblast přivedl? Je vůbec možné v dětském věku principy těchto disciplin plně pochopit?

 

Zdravím všechny čtenáře Meduňky. Moje Slunce se nachází spolu s několika dalšími prvky v Blížencích a to je znamení nesmírně zvídavé. Blíženci mají v záloze neustále mnoho otázek. Ptáme se často: Jak to funguje? Proč to tak je? A to byl u mě jen kousek k tomu, abych si začal klást otázky mířící ke smyslu bytí zde na Zemi. Témata jako duše, posmrtný život nebo třeba to, že realita není jen to, co umíme změřit, jsou pro mě odjakživa velice přirozené a nechápal jsem, proč to tak nevnímají i ostatní. Moje rodiče měli indigové dítě a nevěděli příliš, co si s tím počít. Kupoval jsem si sám knížky s esoterickou tématikou a ve volnu studoval. Pochopil jsem, že směřování sil tímto směrem je pro můj život to jediné, které má skutečný smysl. Taktéž mi byla oporou moje teta – kartářka, která mě ve dvanácti letech přivedla k vykládání karet, kterým se věnuji dodnes. Na gymnáziu jsem začal studovat postupně i astrologii, které jsem propadl naplno na vysoké škole. Tu jsem záhy opustil, protože jsem cítil, že moje cesta vede směrem k astrologii a ne k ekonomii.

 

Osobní horoskop

Máte ve svém nativním horoskopu konstelaci, která by jasně ukazovala na  zájem o esoterické obory nebo vás nějak v tomto smyslu předurčovala?

 

Luna i vládce Ascendentu, které jsou nosnými body každého horoskopu, se nacházejí v osmém domě, který je zasvěcený esoterice. Na profesní zaměření k astrologii ukazuje Uran v konjunkci s Jupiterem u Media Coeli. Medium Coeli je bod kariéry, kam v životě budeme směřovat a Uran je planeta astrologů. Navíc je podpořen šťastnou hvězdou Jupiterem. Jupiter tuto konstelaci i urychluje, proto jsem se začal věnovat profesionálně astrologii velice mladý. Studium astrologie a pronikání do tajů horoskopu pro mě bylo nesmírně hladké, spíš jako bych si oživoval někde v paměti hluboce uložené znalosti.

 

 

Věnujete se astrologii profesionálně nebo stihnete mít „normální“ zaměstnání a astrologii se věnujete jako své zálibě?

 

Astrologie je zcela pohlcující aktivita, ale je to práce i záliba v jednom. Pro mě jako Blížence s Uranem na Mediu Coeli je nesmírně důležitá svoboda práce a to, aby nebyla stereotypní. Práce astrologa není jen práce s klienty, ale pravidelné publikování článků, hodně komunikování a emailování, psaní předpovědí, učení na kurzech, přednášky, prohlubování znalostí a podobně. Je to hodně široký a různorodý záběr, navíc ve jménu smysluplnosti a vyšších ideálů, které zrcadlí zapojení zmiňovaného Jupitera.

Přiznám se, že mnoho času nezbývá. Když to jen trochu jde, utíkám mimo město do přírody, zajímám se o včelařství a v poslední době flirtuji s hrou na didgeridoo. A když to vyjde tak i za kulturou. Program je často nabitý až k prasknutí, ale cítím, že takto má můj život smysl.

 

Astrologie = celoživotní proces...

Vnímáte svůj zájem astrologii jako dlouhodobý nebo dokonce celoživotní proces? Jak se v astrologii dále vzděláváte?

 

Za svůj život jsem jako správný Blíženec vyzkoušel všemožné aktivity, u kterých jsem dlouho nevydržel. Astrologie, resp. esoterika je asi základní nit v mém životě, která se táhne od dětství bez přetržení. A myslím, že tomu tak bude navždy. Za dobu, co se věnuji esoterice a astrologii, jsem ušel velký kus cesty, ale zároveň vnímám další a další obzory, za kterými chci jít. Medituji, snažím se být v kontaktu s přírodou, vnímat energie naší Země a poznávat principy Vesmíru. Co se samotné astrologie týče, z českých zdrojů jsem stěžejní astrologická díla důkladně prostudoval, obracím se tak spíše k zahraničním autorům. Sleduji i zahraniční weby a diskuze, které jsou velice inspirující, nacházím tam nové podněty ke zkoumání a rozšiřuji svůj astrologický rozhled. Nejdůležitější je pro mě ovšem práce s klientem, protože poté se konstelace v horoskopu projevují na úrovni skutečných lidských životů a energie planet pak blízce vnímám a prožívám, jsem schopen do nich hlouběji pronikat.


Léčitelé většinou neléčí své blízké a kartářky samy sobě karty moc často nevykládají. Jak je to u vás – počítáte sám sobě horoskopy pro důležitá rozhodnutí nebo pro své soukromé „životní křižovatky“?

 

Astrologii se začátečníci učí nejlépe sami na svém horoskopu, takže každý správný astrolog má svůj radix prozkoumaný skrz naskrz. Pokud něco nového chystám, tak konstelace prohlížím, u důležitějších životních momentů vypočítávám přesný okamžik. Má to smysl, protože aktivity započaté za vhodného nastavení Vesmíru a v souladu s jeho rytmem mají poté spokojený a bezproblémový průběh. Vždycky na narozeniny zkoumám, co mi další rok přinese. Pracuji s konstelacemi již téměř deset let každý den, a tak mám jednak přehled o tom, co se na nebi aktuálně děje a dále vnímám energie planet niterně, takže mě jen tak něco nepřekvapí.

 

Plány a přání

A jaké máte v oboru astrologie plány pro tento rok?

 

Tento rok mám své dílčí plány, ale ty bych si raději nechal pro sebe, protože nenastal ještě čas vypustit je do světa. Letos jsem začal ke všem svým aktivitám psát denní astrologické předpovědi na facebook, kde se věnuji každodenním konstelacím. Jedním z klíčových úkolů na tento rok je vydržet v nasazení tempa, se kterým jsem do tohoto roku vstoupil.

 

Co byste chtěl jako astrolog v ideálním případě v životě dokázat?

 

Jako astrolog bych chtěl především pomoci co nejvíce lidem. Astrologická konzultace pomáhá v poznání sama sebe a v orientaci v životě, v těžké době může lidem ukázat cestu a pomoci nalézt větší jistotu. Je pro mě také důležité zpřístupnit astrologické znalosti co nejvíce lidem, protože orientovat se v astrologických principech může prospět každému. Kurzy, které pořádáme s kolegou Pavlem Hanzalem, prošlo již několik stovek studentů, z nichž se mnozí aktivně astrologii věnují. Z toho mám opravdu velkou radost.

Dále se domnívám, že v dnešní době chybí výrazná astrologická učebnice, která by respektovala mysl současného člověka. Je to výzva, která mě velice láká. Napsaní knihy ovšem nejde ze dne na den a tudíž si budou muset čtenáři Meduňky ještě chvíli počkat.

Děkujeme za rozhovor!