Rozhovor pro týdeník Spirit - Tatvy

16.08.2008 15:38

33. číslo esoterického týdeníku Spirit přináší rozhovor s Vítem Kuntošem o tatvách.

 

Týdeník Spirit
Co jsou to tatvy?

 

Tatvy jsou neviditelná záření kosmických sil. Můžeme si je představit jako paprsky, které ve dvouhodinových intervalech dopadají na naši modrou planetu. Tatev rozeznáváme celkem pět - akaša, wayu, tejas, prithivi a apas. Řekl jsem, že jsou neviditelné. Sice je skutečně nevidíme očima a ani je nedokážeme změřit, nicméně o jejich existenci se můžeme snadno přesvědčit pouhým sledováním.

 

Jak mohou ovlivňovat člověka?

 

Tatvy tu jsou nezávisle na nás. Většina lidí se o ně nezajímá a vůbec o nich neví. Nicméně ti, kteří se o ně zajímají a žijí v souladu s tímto kosmickým zářením, mohou žít lépe a úspěšněji. Mohou se totiž svést na vlně příznivé tvůrčí energie. Není to fascinující? Každý z nás může jednoduše a bez náročných cvičení využít poznatků o tatvách pro sebe i svoje bližní.

 

Může naopak člověk nějak jejich působení eliminovat?

 

Osobně neznám člověka, který by byl na takové duchovní výši, že by byl schopný vliv těchto vesmírných energetických toků eliminovat. A proč bychom je vůbec měli chtít eliminovat? Pokud víme, jak tatvy fungují, přinesou nám jedině prospěch. Není to nic, čeho bychom se měli bát a vyhýbat se.

 

Jak je nejlépe využít pro život?

 

Je potřeba vědět, k čemu je která tatva vhodná. Na téma tatev vyšlo několik zajímavých knih. Čtenářům Spiritu mohu vřele doporučit, aby každé svoje důležité kroky a povinnosti podnikali za působení tatvy prithivi. Je to totiž úplně nejpříznivější tatva, která přeje mezilidským vztahům, dodává radost a upevňuje zdraví. Následující tatva apas je též velice příjemná, je vhodná pro získání blahobytu. Její čas přeje obchodování i manipulaci s penězi. Je-li čas akaši, do ničeho se nepouštějte, veškeré podstatné záležitosti v tuto dobu odložte. Její energetické působení přináší neúspěch, strach a ztráty. Akaša je vhodná k momentům meditace a pronikání do vlastního nitra. Při tatvě wayu je lepší vyhnout se důležitým tématům. Při jejím působení se prý odehrává nejvíce sebevražd, daří se ale i podvodům. Tatvu tejas mají oblíbenou všechny ženy. Tato doba přeje hubnutí a proto se doporučuje jíst právě v průběhu této tatvy. Tato tatva je ohnivého živlu, proto souvisí také s konfliktními situacemi.

 

Jak zjistíme, která tatva právě vládne?

 

Je třeba pochopit základní princip tatev. Tatvy jdou za sebou ve stále stejném pořadí - akaša, wayu, tejas, prithivi a apas. První tatva, akaša, začíná působit v moment východu Slunce. Každá tatva působí 24 minut. Tatev je celkem pět, 24 x 5 dělá 120 minut. To znamená, že se tatvy prostřídají za 2 hodiny. Po odeznění poslední tatvy apas začíná nový cyklus s akašou opět na začátku. Chceme-li tedy bezpečně zjistit, jaká tatva vládne, můžeme si to sami spočítat. Je třeba ovšem znát přesný čas východu Slunce ve vašem bydlišti. Existuje ale i pomůcka. Tzv. tatvické hodiny naleznete v esoterických knihkupectvích či si je můžete sami vyrobit z papíru.

 

Jak tatvické hodiny ovlivní úředně nařízené změny času? (letní a zimní čas)

 

U letního času si od momentu, kdy Slunce vystoupí nad obzor, stačí odečíst jednu hodinu.