Výjimečné zatmění Měsíce na obzoru!

10.06.2011 13:15

Ve středu 15. června večer nás po západu Slunce čeká výjimečná podívaná. Po 21. hodině totiž nastává úplné zatmění Luny, kdy bude Luna procházet přímo středem zemského stínu. V našich zeměpisných šířkách a délkách nám bude ke štěstí stačit jediné – jasná obloha.


Zatmění Luny se děje při úplňku, když jsou Slunce a Luna přesně proti sobě, stojí tzv. v opozici. Zároveň se Luna nachází v rovině dráhy Země. Úplné zatmění nastává pouze tehdy, prochází-li Luna plným zemským stínem. Ve střední vzdálenosti Luny od Země má zemský stín průměr cca 9200 km a Luna se tak do něj může schovat 2,5x.

Toto zatmění je velice vzácné a to hned z několika důvodů. Kromě Severní Ameriky se bude moci z pohledu na nebeskou klenbu těšit celý svět (Evropa, Asie i Austrálie). Dále toto zatmění bude velice dlouhé – celý proces potrvá neuvěřitelnou 1 hodinu a 40 minut! Maximální fáze zatmění u nás nastane ve 22:13.

Luna bude v průběhu večera postupně měnit svou barvu. Protože se bude nořit hlouběji do stínu Země, přejde ze stříbrné barvy na oranžovou až červenou. To proto, že některé nepřímé světlo bude stále dosahovat Lunu poté, co prošlo zemskou atmosférou, která rozptyluje modré světlo. Na Lunu tak bude dopadat pouze světlo červené a Luna tak získá jedinečný „krvavý“ nádech, který v minulosti děsil celé národy.

Astrologicky se Luna tou dobou nachází ve Střelci a Slunce v Blížencích. Obecně mohou citlivější jedinci zatmění vnímat jako určité napětí a nepřesnost v oblasti komunikace i jednání. Je zde větší riziko zbrklosti, nerealističnosti a mohou tak hrozit úrazy jak psychické tak fyzické. Z nevědomé části naší mysli může vyplout důležitá informace na povrch, ale je třeba s ní zacházet obezřetně. Pokud víte, že na vás mají standardní úplňky vliv, neplánujte si na středeční večer nic náročného.

Zda-li ovšem a jak přesně vliv zatmění pocítíme, závisí na tom, jak zasáhnou dané prvky konstelace v našich osobních horoskopech. Zajímavé je postavení Luny a Slunce vzhledem k horoskopu České republiky, kdy obě planety dopadají na nejcitlivější osu horoskopu Ascendent – Descendent, kde mohou ohrozit stát jako celek i jeho vztah s dalšími zeměmi. Lze tedy očekávat, že se problémy naší země nadále prohloubí. To potvrzují i další konstelace, které píši v pravidelných astrologických prognózách pro Meduňku a které naleznete i na www.okultweb.cz.

Co přesně zatmění prakticky přinese je otázkou, ve které se mnozí významní astrologové názorově příliš neshodnou. Faktem je, že jsou dle mých vlastních zkušeností zatmění značně přeceňována. Proto se tím není třeba trápit a můžeme si plnými doušky vychutnat pohled na jedinečnou nebeskou scenérii. Další příležitost bude až 10. 12. 2011, kdy navíc u nás nebude úplná fáze téměř vůbec vidět.